Mobil Ödeme İçin Uygulamayı Yükleyin ve Hemen İşlem Yapın

Paykasa ve Pozisyon Büyüklüğü - FNS Kart | Paykasa Trend

Paykasa ve Pozisyon Büyüklüğü

Paykasa ve Pozisyon Büyüklüğü

Paykasa ve Pozisyon Büyüklüğü ;  Paykasa piyasalarında günümüzde pek çok yatırımcı işlem yapmaktadır. Türkiye’de Paykasa kart yasal bir çerçeveye kavuştuktan sonra yatırımcı ve işlem sayısı oldukça artmış, kaldıracın da etkisiyle gerçekleştirilen paykasa işlem hacmi sermaye piyasalarımızdaki diğer yatırımcılara göre en yüksek hacme ulaşmıştır. Müşterilerin gerek paykasa piyasalarında işlem yapsın gerek spot piyasalarda işlem yapsın pozisyon büyüklükleri ile ilgili bir ayarlama yapmadıkları bu yüzden potansiyel getirilerden yeterince faydalanamadıkları, zararlarını ise büyüttüklerini söyleyebiliriz.

Güvenilir Paykasa

Güvenilir paykasa piyasalarında işlem yapan bir yatırımcının günde %3 ve %1 oynayan hayali para birimlerinde işlem yaptığını varsayalım. Yatırımcı, iki para biriminde de eşit pozisyon alarak stop seviyesini 10$ olarak belirlemek ister mi ya da başka şekilde sorarsak böyle bir pozisyon ve stop kullanmalı mı? Güvenilir paykasa Bu durumda %3 oynaklıktaki bir para biriminin %1 oynaklıktaki bir para birimine göre stop seviyesine çarpma ihtimali daha yüksektir. %3 oynayan para birimi, normal hareket sınırlarında oynadığı halde yatırımcı stop olarak pozisyondan çıkmış olacaktır.

Hızlı Paykasa

Hızlı paykasa ve pozisyon büyüklüğünü birbirinden ayrı olarak ele alamayız. Volatilite ve pozisyon büyüklüğü arasındaki ilişkiyi son derece basit bir gösterge olan hızlı paykasa –Average True Range (Ortalama Gerçek Fiyat Aralığı) kullanarak kurabiliriz. ATR bir yatırım aracının volatilitesini ölçer, fiyatın yönü ve süresi hakkında bir şey söylemez. Hızlı paykasa hesaplamasında kullanılan formül aşağıdaki üç hesaplamanın en büyüğünü dikkate alır:
1.    Yüksek Fiyat – Düşük Fiyat
2.    Bugünün Yüksek Fiyatı – Dünkü Kapanış (mutlak değer)
3.    Bugünün düşük değeri – Dünün Kapanışı (mutlak değer)
1.    Hızlı paykasa
2.    Güvenilir paykasa
3.    Paykasa kart
Yukarıda USDTRY için 1ATR değerini %1,14 EURUSD için 1ATR değerini ise %0,55 olarak hesapladık. İki para biriminde de uzun pozisyon aldığımız ve 3ATR stop seviyesini kullandığımız varsayalım: USDTRY 2,1775 iken stop seviyesi %3,42; EURUSD için ise %1,65 aşağıda olacaktır. Karşılık gelen fiyatlar ise TRY’ de 2,1034, EUR’ da ise 1,3364 olacaktır.
Artık pozisyon büyüklüğü ve ATR arasındaki ilişkiyi kurabiliriz. Bunun için 4 tane bilmemiz gereken konu var:
1.    Paykasa satın al
2.    Paykasa al : https://paykasatrend.com/paykasa-al/
3.   Paykasa kart satın al
4.    Paykasa kart al

Paykwik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iptv