Mobil Ödeme İçin Uygulamayı Yükleyin ve Hemen İşlem Yapın

İzmir Paykasa ve Ankara baro başkanları: Kuvvetler ayrılığından vazgeçilemez - FNS Kart | Paykasa Trend

İzmir Paykasa ve Ankara baro başkanları: Kuvvetler ayrılığından vazgeçilemez

Güvenilir Paykasa

İzmir Paykasa ; Erdoğan’ın Danıştay’ı hedef almasına dair konuşan İzmir ve Ankara baro başkanları, kararları tanımamanın totaliter rejime özgü olduğunu belirttti.İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beğenmediği kararlar üzerinden yargıyı ve Danıştay’ı hedef almasına ilişkin açıklamada bulundu. Evrensel’in haberine göre, Yücel, “Öncelikle demokrasilerin vazgeçilmezi erkler ayrılığı ilkesidir. Bunun temel nedenlerinden bir tanesi de yürütmenin hukuka aykırı işlemlerinin yargı tarafından denetlenmesinin amaçlanmasıdır. Aksi yürütmeyi tamamen sınırsız, kontrolsüz, tehlikeli bir güç haline getirebilir.” dediYücel, “İzmir Limanı için, sorun eğer 2 yıl Danıştay’da beklemiş olması ise şunu hatırlatmak gerekiyor:

Ucuz Paykasa

Bu ülkede yargılamalar çok uzun sürüyor. Bizim başından beri söylediğimiz şey şudur, geciken adalet adalet değildir. Yargı maalesef denetim görevini yerine getiremiyor, üzerinde bir baskı var zaten. Problem denetimin geç yapılması ve eksik yapılmasıdır. Eğer 1 milyar dolar zarara girmek istemiyorlarsa ki bunun üzerinden hesap yapıyor. Bu ülke paradan ibaret değil. Uzun süren yargılamaların sonunda iptal davası kararları verildiğinde o sırada idare çoktan atı almış Üsküdar’ı da geçmiş olabiliyor. O yüzden yargı denetimi şarttır. Aksi yaklaşım totaliter bir bakış açısını yansıtır. Bu nedenle kabul edilmesi mümkün değildir.

Paykasa kart al

Eğer tanımayacaksanız bu kurumların tamamını kapatın ve deyin ki, ‘Yargısız bir ülke, biz ne derse o oluyor’ demek mümkün. Ancak demokratik bir ülke olduğunuzu iddia ediyorsanız yürütmenin yargı tarafından denetlenmesi kadar doğal bir işlem yoktur ve bu da kaçınılmazdır. Yargı denetiminden rahatsız olanlar aslında yaptıkları işlerin yargısal süreçten geçirilmesinden rahatsız olanlardır. Bu işin sınırı yok. Bunun bir yerde denetlenmesi lazım.” ifadelerini kullandı.ANKARA BARO BAŞKANI SAĞKAN: DENETLEME YETKİSİNİ TANIMAMA BEYANIAnkara Baro Başkanı Erinç Sağkan, yargı kararlarının eleştirilemez olmadığını ancak uygulanıp uygulanmayacağının bir hukuk devletinde tartışılamayacağını vurguladı.
Sağkan şunları söyledi: “Biz de yargı kararlarını sıklıkla eleştiriyoruz. Bağımsız bir yargı sistemi olmaması, karar mercindeki hakim ve savcıların siyasal iktidarın baskısıyla hukuk dışı kararlarına ilişkin endişelerimizi somut yaşadığımız kararlar üzerinden paylaşıyoruz. Ama kararların eleştirilebilir olması farklı uygulanıp uygulanmaması çok farklı.” Sağkan yargının ağır işlemesinin sadece Cumhurbaşkanının paylaştığı dosyalar üzerinden olmadığını sorunun yargı alanının en köklü sorunlarından olduğunu ifade etti. Sağkan, “Baro olarak 2014’te açtığımız davalar hala devam etmekte. Davaların yıllarca sürmesi en büyük sorunumuz” dedi.

Paykasa fiyatları

ELEŞTİRİLERİN HAKLILIĞINI GÖSTERİYOR Erdoğan’ın “Cumhurbaşkanlığı kararnamelerini hazırlamadan önce biz kalkıp Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle ilgili de Danıştay’dan bunu soracak, oradan izin, müsaade alacaksak o zaman ben bu makamda durmayayım, çekeyim, gideyim sözlerinin ise Başkanlık sistemine eleştirilerin haklı olduğunu ortaya koyduğunu söyleyen Sağkan şunları ifade etti: “Bu sistemin denetleme, fren mekanizmaları bulunmadığını, kuvvetler ayrılığı ilkesini ortadan kalktığını defalarca ifade ettik. Ancak tamamen hukukla ilgili görüşlerimiz siyaset yapmakla suçlanmamıza sebep oldu. Şimdi bu uyarılarımızın ne kadar haklı olduğunu görüyoruz. Cumhurbaşkanı çok açık olarak yargının denetleme mekanizması olarak işlemleri denetlemek, kontrol etmek ve hukuka aykırılığı var ise devreye girme yetkisini tanımadığını maalesef beyan ediyor. Bu da içinde bulunduğumuz düzende yargının bağımsızlığını yitirmesi ve kuvvetler ayrığı ilkesinin ortadan kalkmasının en açık örneklerinden birisi olarak yaşanmıştır.”

Paykwik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

iptv